Üniversiteli Kadın Kolektifi İÜ’den kadınlar ‘cinsel taciz yönergesi’ kampanyası başlattı – Üniversiteli Kadın Kolektifi

İÜ’den kadınlar ‘cinsel taciz yönergesi’ kampanyası başlattı

İstanbul Üniversitesi’nde kadınlar, özel güvenlik görevlisi Emrullah Beyaz’ın iki üniversiteli kadına taciz ve şiddet uygulaması, ardından da silahla tehdit etmesi üzerine  “Cinsel taciz yönergesi istiyoruz” talebiyle kampanya başlattı

iü-özel-günevlik-taciz (6)

İstanbul Üniversitesi’nden (İÜ) kadınlar, Emrullah Beyaz isimli özel güvenlik görevlisinin taciz, psikolojik şiddet ve silahla tehdidinden sonra internet üzerinden “Cinsel Taciz Yönergesi istiyoruz” kampanyası başlattı.

‘Teşhir ediyoruz! Bu okulda özel güvenlik kadınları taciz ediyor’

İÜ’de iki üniversiteli kadın, özel güvenlik görevlisi Emrullah Beyaz tarafından taciz ve psikolojik şiddete uğramış, ardından silahla tehdit edilmişti. Kadınların şikayeti üzerine, Beyaz, 3 gün gözaltında tutulmuş, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Beyaz, ardında da üniversitedeki görevine yeniden dönmüştü.

‘Kadın dayanışmasını yükseltiyoruz’

Kadınlar, başlattıkları kampanyayla “Kadın Dayanışmasını Yükseltin” çağrısı yaptı.

Açıklamada, “Bizlere ‘Mahkemenin Emrullah Beyaz’la ilgili kararını beğenmiyorsanız ülkeyi terk edin’ diyen güvenlik amirlerine inat ülkeyi de üniversiteyi de terk etmeyecek aksine kendimizi var edebileceğimiz alanları oluşturacağız” denildi.

Kadınlar taleplerini sıraladı

Tacizci Emrullah Beyaz’ın işten çıkarılmasını isteyen kadınlar, sadece kadınları değil bütün cinsel ayrımlara karşı, öğrencileri, akademisyenleri ve çalışanları kapsayacak şekilde “Cinsel Taciz Yönergesi” oluşturulmasını, yönergenin hazırlık sürecine üniversitenin tüm kadın bileşenlerinin dahil edilmesi, fakültelerde ilk psikolojik ve hukuki destek alınabilecek birimlerin kurulması, her fakültede alanında uzman öğretim üyelerince düzenli Toplumsal Cinsiyet derslerinin verilmesi, Emrullah Beyaz’ın bağlı olduğu taşeron Kalkan güvenlik şirketine şikayette bulunulması ve Emrullah Beyaz’ın işten çıkarılmasını istedi.

‘Bizi kadın dayanışması özgürleştirecek’

Kadınların açıklaması şöyle devam etti: “Bu talepleri gerçekleştirecek olan da yaşam alanlarımızı özgürleştirecek olan da yükselteceğimiz kadın dayanışmasıdır. Bizim daha fazla tahammülümüz kalmadı, bizler bir Özge Gündoğan, bir Özgecan Aslan daha eksilemeyiz. Tacize, tecavüze, şiddete karşı hareket etmek için bir kere daha eksilmeyi bekleyemeyiz. Özsavunma araç ve mekanizmalarımızı işletmeye başlamak için daha fazla eksilmeyeceğiz, daha fazla beklemeyeceğiz!”

Kampanyaya destek olmak için tıklayınız.

İstanbul Üniversitesi’nden kadınların başlattıkları kampanyanın tam metni:

Üniversitede taciz var!

Geçtiğimiz ay İstanbul Üniversitesi’nde 2 kadın arkadaşımız özel güvenlik görevlisi Emrullah Beyaz tarafından tacize, psikolojik şiddete uğramış ve silah göstermek suretiyle tehdit edilmiştir. Bunun üzerine arkadaşlarımız güvenlik amirliğine, ardından da savcılığa başvurmuştur. Savcılık tarafından 3 gün gözaltında tutulan Emrullah Beyaz çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmış ve üniversitedeki görevine devam etmiştir. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızın tacizci Emrullah Beyaz’ı güvenlik üniformasıyla üniversitede görmesi üzerine tekrardan güvenlik amirliğine başvurmasıyla birlikte bu meselenin güvenlik şirketi ve üniversite tarafından üstünün kapatılmaya çalışıldığı ortaya çıkmıştır. Arkadaşlarımız çeşitli mevkilerde erkeklere durumlarını tekrar tekrar anlatmak zorunda bırakılmış, tacizci ise güvenlik amirliğince kaçırılmış ve korunmuştur.

Bunun üzerine İstanbul Üniversitesi’nden kadınlar olarak yaygın bir teşhir çalışması gerçekleştirip bir basın açıklaması yaptık. Oluşturduğumuz gündem sayesinde güvenlik amirliği, Emrullah Beyaz’ın atıldığını söyledi fakat elbette başka kampüslerde ya da alanlarda çalışmasına engel bir hukuki süreç başlatılmadı.

Kadın dayanışmasını dükseltiyoruz

Yüzyıllardır ataerkil sistem tarafından eziliyor, baskılanıyor, tahakküm altına alınıyor, sömürülüyoruz. Ataerkil sistemi özümsemiş ve benimsemiş AKP ise iktidarı boyunca birçok kadın düşmanı söylemde ve eylemde bulunmuştur. Bizler içinde yaşadığımız ataerkil toplumun ve erkek egemenliğinin sirayet ettiği bütün kurumların kadınların karşısında yer aldığını tekrar tekrar görüyoruz. Kadın düşmanı politikalarını özenle uygulayan AKP ve Tayyip Erdoğan’dan, onların yandaş rektörlerinden, kadın cinayetleri ve kadına yönelik taciz, tecavüz, şiddet davalarında tahrik indirimleriyle cezasızlığı öngören yargıdan, kadınların koruma taleplerine karşı işlem yapmadan gönderen polisten ve eril dili ve tavrı kendisine kılavuz belleyen birçok öğretim üyesinden öğrendiğimiz bir şey varsa o da kadınların yaşam alanlarını özgürleştirmek için kadın dayanışmasından ve özsavunmadan başka dayanabileceği bir şey olmadığıdır. Bu nedenle üniversitenin tüm kadın bileşenleri kampüste tacize, tecavüze ve şiddete karşı birlikte hareket etmek zorundadır.

Bizler sokakta, evde, yurtta, yolda, işte, üniversitede her gün tacize ve şiddete uğruyoruz. Yeri geliyor evimizin içinden en yakınımızdan, bazen sokakta yürürken tanımadığımız birinden, bazen de görevi üniversite öğrencilerinin güvenliğini sağlamak olan özel güvenlik tarafından.. Her birimiz farklı şekillerde de olsa aynı deneyimi yaşayan kadınlar olarak yalnız değiliz. Bu en temel sorunumuzu çözmek için de hep birlikte mücadele edeceğiz.

İstanbul Üniversitesi’nden kadınların talepleri var!

Bizlere “Mahkemenin Emrullah Beyaz’la ilgili kararını beğenmiyorsanız ülkeyi terk edin” diyen güvenlik amirlerine inat ülkeyi de üniversiteyi de terk etmeyecek aksine kendimizi var edebileceğimiz alanları oluşturacağız. İstanbul Üniversitesi’nden kadınlar olarak kampüslerimizde, yurtlarımızda, amfi ve koridorlarımızda yani yaşam alanımız olan üniversitede taciz, tecavüz ve şiddete karşı taleplerimiz var!

1- İstanbul Üniversitesi öğrencilerini, akademisyenlerini ve çalışanlarını kapsayacak şekilde bir cinsel taciz yönergesinin uygulamaya geçirilmesi ve buna bağlı olarak

  1. a) Bu yönergenin yalnızca tacize karşı değil, diğer cinsel saldırı suçlarına, çeşitli cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlere yönelik ayrımcılıklara karşı da cezai yaptırımları öngörmesi
  2. b) Bu yönergenin hazırlık sürecine üniversitenin tüm kadın bileşenlerinin dahil edilmesi
  3. c) Bu yönergeyle birlikte her fakültede şikayetimizi sunabileceğimiz, ilk psikolojik ve hukuki desteği alabileceğimiz birimlerin kurulması
  4. d) Bu yönergeyle yürütülecek soruşturmalarda üniversitenin tüm kadın bileşenlerinden bireylerle birlikte hukuk, psikiyatri ve psikoloji bölümü akademisyenlerinden oluşturulacak bir kurulun görevli olması
  5. e) Bu kurul ve birimlerde görevlilerin özel eğitim alması ve üniversitenin diğer bileşenlerine yönelik çeşitli farkındalık yaratıcı ve bilgilendirici eğitim çalışmaları düzenlemesi
  6. f) Birimlere başvuran öğrencilerin gizliliğinin ve korumasının acil ve öncelikli olarak alınması
  7. g) Bu yönergeyle yürütülen soruşturmaların öncelikli ve hızlı bir şekilde tamamlanması

2- Her fakültede alanında uzman öğretim üyelerince düzenli Toplumsal Cinsiyet derslerinin verilmesi

3- En acil talebimiz Emrullah Beyaz’a yönelik bağlı olduğu taşeron Kalkan güvenlik şirketine şikayette bulunulması ve Emrullah Beyaz’ın işten çıkarılması

Her üniversitede bulunması gereken taciz yönergelerinin biz kadınlar için bir ihtiyaç olduğunu ve tacizsiz kampüsler yaratabilmenin önemli ayaklarından birini oluşturduğunu biliyoruz. Fakat yine biliyoruz ki yalnızca yönergeyle beraber sorunlarımız çözülmeyecek, sorunlarımızı çözecek olan da bu talepleri gerçekleştirecek olan da yaşam alanlarımızı özgürleştirecek olan da yükselteceğimiz kadın dayanışmasıdır.

Bizim daha fazla tahammülümüz kalmadı, bizler bir Özge Gündoğan, bir Özgecan Aslan daha eksilemeyiz. Tacize, tecavüze, şiddete karşı hareket etmek için bir kere daha eksilmeyi bekleyemeyiz. Özsavunma araç ve mekanizmalarımızı işletmeye başlamak için daha fazla eksilmeyeceğiz, daha fazla beklemeyeceğiz!

Çağrımız İ.Ü.’nün tüm kadın bileşenlerinedir.

Kampanyamıza imza atarak ve üniversite buluşmalarımızda bize katılarak destek olabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi’nden Kadınlar