Üniversiteli Kadın Kolektifi 8 Mart’ta yasaklar kadınlara vız geldi! – Üniversiteli Kadın Kolektifi

8 Mart’ta yasaklar kadınlara vız geldi!

Baharı, kadın düşmanlığına, gericiliğe, savaşa meydan okuyan kadınlar karşıladı. Yasak da barikat da tanımayan kadınlar dört bir yanda “Bu hayat bizim” diyerek sokaklara çıktı. Kadınlar, terör ve bombalı saldırı ihbarı gerekçe gösterilerek Gece Yürüyüşleri’ne saatler kala bütün illerde 8 Mart eylemlerinin yasaklanması kararını tanımadı. 8 Mart günü onbinlerce kadın İstanbul’dan Diyarbakır’a, Mersin’den Kocaeli’ye, Ankara’dan Artvin’e ses çıkardı:  8 mart da geceler de sokaklar da yasaklanamaz! Kadınlar yalnızca 8 mart yasağını değil, aylardır neredeyse her eyleme saldıran, yürüyüşleri engellemeye çalışan polis ablukasını ve meydan yasaklarını da kırdılar

İstanbul:

Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelen onbinlerce kadın İstikal Caddesi’nde sel olup aktı. Tünel Meydanı’na doğru yürüyen kadınlar mor flamaları, dalgalandırdıklar pankartları, ıslıkları, düdükleri,  yaratıcı dövizleri ve şarkıları ile “Yasaklar sizin, 8 Mart bizim” diye haykırdılar.

kadin-gece-yuruyusu-8mart2016-manset

Ankara:

Gece Yürüyüşü için Yüksel caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde buluşan kadınlar eylemlerini bir saat burada sürdürdükten sonra Sakarya Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Koşarak Sakarya Meydanı’na giren kadınlar mumlarla yere barış sembollü femina işareti yaptılar. Sloganlarla ve şarkılarla eylem sona erdi.

ank-feminist-gece-yuruyusu1

İzmir:

İzmir 8 Mart Platformu, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi sonunda bir araya gelerek, “Barış, özgürlük, güvenceli iş ve yaşam hakkımız için direniyoruz” yazılı pankartın arkasında cadde boyu yürüyüş gerçekleştirdi.

izmir-8 mart

Bodrum:

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin çağrısı ile Tepecik Meydanı’ndan Belediye Meydanı’na Türkçe ve Kürtçe dövizler ile bando eşliğinde yüründü. Açıklamada “Savunma meşru müdafaadır.  Artık körü körüne öldürülmek istemiyoruz” dendi. Kadınlar ayrıca sığınmaevi talebinde bulunarak, bu talep gerçekleşinceye dek sokaklarda olacaklarını belirttiler.

bodrum-8mart

Antalya:

Üçkapılar’da buluşan kadınların önü polis barikatıyla kesildi.  Geri adım atmayan kadınlar bekleyişini sürdürdüler, polis anansuna ve TOMA’nın çalıştırılmasına karşın yürüyüşe başladılar. Kale Kapısı’na yürüyen kadınlar  Antalya’da yaklaşık dört aydır süren yürüyüş yasağını kırdılar.

antalya-8mart

Adana:

Adana’da 5 Ocak Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, savaşa ve şiddete ‘Hayır’ dedi. İnönü Parkı’na yürümek isteyen kadınlara güvenlik gerekçesi ile izin verilmedi. Işıklandırması olmayan alanda eylem yapan kadınlar telefon ışıklarını açarak yasağı protesto etti.

adana-8mart

Antakya:

Kadınlar Antakya Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla ‘‘Savaşa, tacize, tecavüze, gericiliğe, karşı direnişi örgütlüyoruz’’ diyerek Köprübaşı’nda bir araya geldiler. Beyaz tülbent taşıyan kadınlar barış istediler. Açıklamanın ardından tiyatro gösterimi ve müzik dinletisi yapıldı.

IMG_20160308_174502

Artvin:

Artvin Kadın Dayanışma Platformu İl Özel İdare Otoparkı önünde basın açıklaması yaptı. Serbest kürsüde söz alan kadınlar iktidarın gerici, şiddeti meşru kılan söylemlerine değinerek mücadele çağrısı yaptı. Kadınlar ayrıca cezaevinden mektup gönderen Çilem Doğan’ın mektubunu okudular.

artvin-8mart

Hopa:

Hopa’da yüzlerce kadın sokaklardaydı. Hopa Parkı’nda başlayan yürüyüş Metin Lokumcu Meydanı’nda son buldu. Yürüyüşte Cerattepe’de madene karşı mücadele eden Artvinli kadınlar unutulmadı. Kadınlar basın açıklamasının ardından oluşturulan dilek ağacının etrafında hep birlikte horona durdu.

7

Edirne:

“Fetvalar sizin, sokaklar bizim” diyen Edirneli kadınlar, Saraçlar PTT önünde yaptıkları basın açıklamasını şarkılar ve halaylarla sonlandırdılar.

edirne-8-mart-4

Trabzon:

Yürüyüş sırasında AKP İl Binası önünde polisler tarafından önü kesilen kadınlar, eylem güzergahına polisin karar veremeyeceğini söylediler. Herhangi bir yasal metin göstermeyen, gerekçe sunmayan polis kadınların yürüyüşünü keyfi bir şekilde durdurdu. Kadınlar yasağa tepki göstererek bir saat boyunca polis barikatı önünde oturma eylemi yaptılar.

trabzon-8-mart-1

Mersin:

Forum AVM önünde bir araya gelen yüzlerce kadın “Erkek düzenine itaat etmiyoruz, direniyoruz” diyerek Barış Meydanı’na yürüdü. Çevik kuvvetin kadınların önüne set çekmesine rağmen kadınlar alkışlarla, zılgıtlarla, sloganlarla yürüdü. Mersin Kadın Platformu öncülüğünde gerçekleşen feminist gece yürüyüşünde kadınlar ve LGBTİ’ler “8 Mart yasaklanamaz” diye haykırdı.

mersin-8mrt

Tarsus:

Sabahın ilk ışıklarında tarım işçisi kadınlarla buluşan ve karanfil dağıtan Tarsus Kadın Platformu akşam da meşaleli yürüyüş yaptı.  Açıklamada diyanet fetvalarına tepki gösteren kadınlar zılgıt ve halaylarla eylemi sonlandırdılar.

Tarsus-8-mart-2016

Diyarbakır:

Kürt illerindeki 8 Mart etkinliklerinin finali Diyarbakır’da yapıldı. Polisin engelleme girişimleri ve ablukaya rağmen binlerce kadın dört koldan İstasyon Meydanı ‘na aktı.  Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da katıldı.

amed-8mrt

Çorum:

Çorum Kadın Platformu, Eğitim-Sen binası önünde toplanarak Gazi Caddesi üzerinden Saat Kulesi meydanına kadar yürüdü. Basın açıklaması yapıldığı esnada faşist bir grup kadınların üzerine yürüdü. Kadınlar faşistlerin saldırısına karşı eylemlerine devam etti.

corum-8mart

Samsun:

“Eşitlik ve özgürlük için, kadın düşmanlığına, gericiliğe, savaşa karşı bu hayat bizim” diyerek 18:00’da Konak Sineması’nda bir araya gelen kadınlar Süleymaniye geçidine kadar yürüdü. Serbest kürsü kuran kadınlar eylemi horon ve halaylarla sonlandırdılar.

12791008_10207741460766163_3917892237835915326_n - Kopya

Çanakkale:

Çanakkale Kadın Platformu’nun çağrısı ile kadınlar gece yürüyüşünde sokaklardaydı. Kadınlar basın açıklamasının ardından sloganlarla, Dina konserinin olduğu Truva atına doğru yürüdüler.

20160308_181149

Kocaeli:

Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar 8 Mart’ta sokaktaydı. Merkez Bankası önünde bir araya gelen kadınlar şarkılar, türküleri ile Cumhuriyet Parkı’na yürüdü. Halkevci Kadınlar ve Üniverseli Kadin Kolektifi’nin düzenlediği koro sahne aldı.

kocaeli-8-mart

Bursa:

Altıparmak’ta toplanan yüzlerce kadın, tacize, tecavüze ve kadın düşmanlığına karşı Heykel’e yürüdü.

bursa-8mart