Üniversiteli Kadın Kolektifi Bilim için ölen kadın: Marie Curie – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Bilim için ölen kadın: Marie Curie

7 Kasım 1867 tarihinde Varşova, Polonya’da doğan 4 Temmuz 1934 tarihinde uğruna yaşamını verdiği çalışması nedeniyle, uzun süre radyasyona maruz kalarak hayatını kaybeden Marie Curie, son dönemin en önemli bilim insanları arasında yer almaktadır. Kimyager ve fizikçi olan Curie’in doğum ismi Maria Salomea Skłodowska’dir.

Marie Curie’in babası, fizik ve matematik konuları ile ilgilenen bir profesördür. Bilim üzerine olan ilgisini ilk olarak Varşova’da babasına ait olan laboratuvarda gösteren Curie, o dönem gençler arasında yaygın olarak ihtilal hareketleri nedeniyle Varşova’dan ayrılmak durumunda kalmıştır. Bir dönem Krakovi’de yaşayan ve sonrasında Paris’e giden bilim insanı 1891 tarihinde Sorbonne Üniversitesine girmiştir. 1895 tarihinde aynı üniversitede Fizik Doktorasını alan Curie, aynı tarihlerde üniversiteden öğretmeni olan Pierre Curie ile evlenmiştir.

1896 tarihinde uranyum metalinde yer alan radyoaktif özelliklerin keşfedilmesinden sonra eşi ile birlikte çalışmalarını ağırlıklı olarak bu yönde sürdüren bilim insanı uranyum elementinden yaklaşık üç milyon kat daha aktif olan iki yeni keşif yapmıştır. Polonyum ve Radyum olarak adlandırılan bu iki yeni buluş günümüzde nükleer fizik ve kimya gibi alanların temelini oluşturmaktadır.

maxresdefault

1906 tarihinde eşini kaybettikten sonra Sorbonne Üniversitesinde öne çıkan bir bilim insanı haline gelen Curie, çalışmalarını üniversite çatısı altında sürdürmeye devam etmiştir. 1911 tarihinde Radyum’u tecrit ettikten sonra üzerinde çalışmalar yapan ve özelliklerini belirleyen Marie Curie, Nobel ödülüne iki kez ulaşan ilk ve tek bilim insanıdır. 1921 tarihinde Amerika’ya giden ve ödül olarak bir gram Radyum hediye edilen Curie, radyoaktif ışınlara uzun süre maruz kalması nedeniyle 1934 tarihinde yaşama veda etmiştir.