Üniversiteli Kadın Kolektifi Bilinen İlk Kadın Bestecilerden:Kassia – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Bilinen İlk Kadın Bestecilerden:Kassia

Kassia dokuzuncu yüzyılda yaşamış Bizanslı bir şair, baş rahibe ve bestekâr. Adı çeşitli kaynaklarda Kasia, Kassiane, Kassiani, Casia, Ikasia, Cassia, Cassiane, Kassiana, Kassianh, Ikasia veya Eikasia olarak da yazılan Kassia, eserleri günümüze kadar ulaşan dünyanın bilinen ilk kadın bestecidir. Besteleri dini müzik türündedir. Kassia’nın 50’den fazla müzik parçası günümüze ulaşmıştır.

826 ya da başka kaynaklara göre 830 yılında, İmparator Theophilos, evleneceği kızı seçmesi için kendisine sunulan grup içinden, yaşıtı olan Kassia’ı beğenir. Kassia, İmparatorun kendisiyle (belki de) teolojik bir sohbet başlatma amaçlı, “Kötülükler dünyaya kadınla gelmiştir” sözüne karşılık, “İyilikler dünyaya kadınla gelmiştir” cevabını verir.

Theophilos, “Kötülükler dünyaya kadınla gelmiştir” ifadesiyle Havva’nın Adem’e verdiği elma nedeniyle Cennet’ten kovulmaları konusuna işaret ederken, Kassia da “İyilikler dünyaya kadınla gelmiştir” cevabıyla Meryem Ana’ya işaret etmiştir. Kassia’nın zeki cevabından rahatsız olan Theophilos, aynı grupta bulunan ve saygıyla susmayı tercih eden Theodora adındaki başka bir adayla evlenir.

167_2_kassia-big-2

Bu olaydan sonra Kassia, İstanbul’un yedinci tepesi olan Xerolophos’da (günümüzdeki Samatya – Çapa – Cerrahpaşa bölgesi), yönetimini de üstlendiği ve kendi adıyla anılan bir manastır kurar ve yaşamını bu manastırın yönetiminde çalışarak, besteler yaparak ve yazarak sürdürür.

Kassia’nın manastırını kurduğu İstanbul’un yedinci tepesi olan Xerolophos, Konstantin Surları yakınında olan ve günümüzde Samatya, Çapa, Cerrahpaşa olarak bilinen bölgedir.