Üniversiteli Kadın Kolektifi Cesareti ve inatçılığıyla dünyayı büyüleyen uzayın ilk kadını: Valentina Tereshkova – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Cesareti ve inatçılığıyla dünyayı büyüleyen uzayın ilk kadını: Valentina Tereshkova

6 Mart 1837’de Sovyetlerin Yeroslavl şehrinin Bolşoye Maslennikovo adlı küçük bir köyünde doğdu. Kendisi tam bir emektar aileden desek yanlış olmaz. Henüz iki yaşındayken babasını II. Dünya Savaşı’nda kaybetti ve belirli bir yaşa kadar büyük zorluklarla ailesi tarafından yetiştirildi… Savaş coğrafyasında babasız ve doğan Valentina için hayat hiçte iyi başlamamıştı.

Tarih 1945’i gösterdiğinde ilkokula başlayan küçük Valentina, sürekli annesi Elena’ya yardım ettiği için okula sık sık ara vermek zorunda kalıyordu. Ancak tüm bunlara rağmen kalan zamanlarında ders çalışarak azminden ödün vermiyordu.

İlk ve orta öğretimini bitiren Valentina tarih 1954’ü gösterdiğinde şehirde yaşayan anneannesinin yanına taşınarak lastik fabrikasında staj yapmaya başladı. İlk kez şehir ortamını gören Valentina’yı ister istemez komünist ilkeler onu etkiledi. Özellikle kadın erkek eşitliğine vurulan demler onu mest ediyordu.

tereskovaaa

Aradan geçen bir senenin ardından Yaroslavl’daki stajını tamamlayan Valentina 1955’de köyüne geri dönerek bir süre tarımla uğraştı. İdealist yapısından ödün vermedi ve ilk olarak pamuk tarlasında makine operatörlüğüne başladı. Aklında her zaman şehirde gördüğü komünist ilkeler yatıyor uykularından uyandırıyordu. En sonunda uzaktan mektupla eğitim veren bir teknik okula kayıt olarak kendisini geliştirdi. Bu sırada komünist partiye üye oldu ve kısa zaman yükseldi.

Bunların yanı sıra havacılığa da merak saran Valentina, 1959’da Yaroslavl Havacılık Kulübüne katıldı ve amatör bir paraşütçüye nazaran oldukça başarılı bir çizgi yakaladı. Ancak Valeintina bir türlü doymuyor ve tatmin olamıyordu. Havacılıktan sonraki merakı o zamanlar Sovyetler’in yakından çalıştığı ‘Uzay’dı. Valentina buradaki gelişmeleri destekliyor, yakından takip ediyordu

Hayalinin sadece uçmak olmadığı ortaya çıkıyor. Onun hayali uzay.

valentina-tereshkova

 

1962 yılında, Sovyetler Birliği Komünist Partisi ve Hruşçev’in de sonsuz teşviğiyle, kozmonot seçmelerine kadın adaylar da başvuruyor. Başvuran 5 kadından birisi de Valya. Yerçekimsiz ortam uçuşu, paraşütle atlama, izolasyon ve merkezkaç testlerini başarıp, 120 kez paraşütle atlama ve jet uçağı pilotluğu eğitimini tamamlayarak kozmonotluk seçmelerinde başarılı oluyor. 18 aylık bir eğitimin ardından Vostok 6 uzay gemisinin şef pilotu oluyor. Bu süre içinde en büyük destekçilerinden birisi olan hepimizden çok Valya’nın kahramanı Yuri Gagarin, onun bu zorlu dönemdeki gayretini şöyle anlatıyor:

“Roket teknikleri, uzay aracı tasarımı ve ekipmanları konularının hakkından gelmek onun için çok zordu. Fakat o, inatla başardı ve akşamları zamanının çoğunu çalışmayla, büyük bir hevesle kitaplarla uğraşarak geçirdi.”

Valentina’nın hayalleri büyüdü o büyüdükçe ve 26 yaşına geldiğinde koskocaman bir hayali oldu. Hayalinin adı Vostok oldu. Vostok 6 kocaman bir uzay gemisi. Pamuk eğiren elleri uzay gemisinin kumandasında geziniyor. Orası başka bir dünya. Kendisine de bir isim bulmalı, yükseklerde geçerli bir isim: Martı. Martılar sadece İstanbul boğazını mı süslüyor sanıyorsunuz? Bizim güzel Martı, boğazda değil ama uzayda kaldığı 70.8 saat içerisinde dünyanın etrafında tam 48 kez tur atıyor. Yaklaşık 3 günlük sürede, kendisinden önce uzaya gönderilen ABD’li tüm kozmonotlardan daha uzun süre yörüngede kalarak, dünyaya bir selam daha yolluyor.

24219753-mosaic-artwork-of-valentina-tereshkova-the-first-woman-in-space-stock-photo

“Ne kadar da güzel” dediği dünyasına geri döndükten kısa bir süre sonra Kızıl Meydan’da alkışlarla karşılanıyor ve Sovyetler Birliği Kahramanı seçiliyor. Ayrıca dönemin SBKP Genel Sekreteri Brejnev tarafından, Sovyetler Birliği için en büyük ödüllerden biri olan Lenin Onur Ödülü veriliyor.

Aynı dönemde partiye de üye olan Valentina, sosyalizmi gökyüzünden daha ötede temsil etme görevini başaran bir işçi kadın olarak Sovyetler Birliği’nin kadın sözcüsü seçiliyor. Böylece çeşitli ülkelerde sosyalizmin kadınını temsil ediyor. Yuri Gagarin ile birlikte 1963 yılı ekiminde Kübalı Kadınlar Federasyonunun misafiri oluyor. Ardından da yine birlikte Meksika’da Uluslarası Havacılık Federasyonuna katılıyorlar.

1968 ile 1987 yılları arasında çalışma yürüttüğü Sovyet Kadınları Komitesinde, 1977 yılında başkanlık da yapıyor. 1975 yılında Meksika’da düzenlenen Birleşmiş Milletler konferansına ise Sovyetler Birliği’nin temsilcisi olarak katılıyor. Bir dönem Uluslararası Demokratik Kadın Federasyonu’nun başkan yardımcılığını da yapan Valentina, ilk ve son uçuşundan sonra uzay programında hava sahası mühendisi olarak çalışmaya devam ederken, bir yandan da kadın hakları ve kültür konusunda da çalışma yürütüyor.

Kadın çalışmalarının yanı sıra Sovyetlerde de görev alan Tereşkova, 1967 yılında doğduğu şehir olan Yaroslavl yüksek sovyeti, 1966-74 yıllarında Sovyetler Birliği Yüksek Konseyi üyeliğiyle birlikte Sovyetler Birliği Komünist Partisi merkez komitesi üyeliği görevini de üstlenmişti.

1 Yorum Var