Üniversiteli Kadın Kolektifi AKP’liler tecavüzü meşrulaştıran önergeyi TBMM’ye sundu – Üniversiteli Kadın Kolektifi

AKP’liler tecavüzü meşrulaştıran önergeyi TBMM’ye sundu

AKP, bir gece yarısı hamlesiyle, cinsel istismara uğrayan çocukların kendilerine tecavüz eden erkeklerle evlenmeleri halinde cezanın ertelenmesini içeren önergeyi Meclis’e getirdi, çocuk tecavüzcülerini aklarken 4 bin tahliyenin yolunu açmak isteyen önerge muhalefetin açık oylama talebinin ardından çoğunluk sağlanamadığı için daha sonra tekrar görüşülecek

Çocuk istismarı ile ilgili olarak Meclis’te görüşmesi süren kanun teklifine AKP milletvekilleri son dakika önergesi sundu. AKP önergesinde “Çocuk yaştaki çocuklara cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün geri bırakılmasına hüküm verilmiş ise cezanın ertelenmesi” istendi.

Cinsel istismara uğrayan çocukların tecavüzcülerle evlendirilmesinin önünün açılması ve tecavüzcülerin aklanması anlamına gelen düzenlemeye CHP ve MHP’li vekiller karşı çıksa da önerge, yapılan ilk oylamada AKP’li vekillerin oylarıyla kabul edildi.

Muhalefet vekillerinin açık oylama talebi üzerine yapılan oylamada 184 oyu bulamayan önerge salı günü tekrar görüşülecek.

Dört bin kişi yararlanacak


AKP oylarıyla Meclis Genel Kurulu’ndan geçen önergenin kabul edilmesiyle birlikte tecavüz suçundan hapiste yatan mahkumlar da salıverilecek. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, AKP’nin cinsel istismar suçu işleyenleri aklayan önergesiyle ilk etapta dört bin kişinin tahliye olacağını belirtti.

 

Gerekçe: Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden yok


İstismara uğrayanla istismar eden kişinin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesine neden olacak önergenin gerekçesi ise suçun işlenmesi sırasında cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen bir durumun olmaması. Bu düzenlemeyle çocuk yaşta zorla evlilikler ve bu evlilikler nedeniyle gerçekleşen tecavüz suçunun ortadan kalkması anlamına da gelecek. Ayrıca cinsel istismar suçunun ortaya çıkardığı ancak beyan edilemeyen baskı ve şiddetin de üstünü örtebilecek.

 

akp_cocuk_tecavuzcu_onerge