Üniversiteli Kadın Kolektifi 21 Mart 1969: Feminist Redstockings grubu kürtaj yasağına karşı New York’ta ses yükseltti – Üniversiteli Kadın Kolektifi

21 Mart 1969: Feminist Redstockings grubu kürtaj yasağına karşı New York’ta ses yükseltti

Radikal feminist grup Redstockings (Uzun Kırmızı Çoraplar) tarafından yapılan çağrıyla kadınların, kürtaj yasağı üzerine konuştuğu bir etkinlik düzenlendi. ABD’nin NewYork şehrinde bir araya gelen ve sayısı birkaç yüzü bulan kadınlar, yasama toplantılarında, erkek konuşmacıların ve erkek “uzmanların konuyu mütemadiyen kendi aralarında tartışıyor olmalarına duydukları öfkeyi dile getirdiler, kürtaj yasağına karşı seslerini yükselttiler. Söz alan bazı kadınlar “merdiven altında yapılan kürtaj sırasında yaşadıkları olumsuz deneyimleri paylaşırken kimileri de istemeden doğurup evlatlık vermek zorunda kaldığını anlattı.

ABD’de, kürtajın yasa dışı sayıldığı 21 Mart 1969 tarihinde gerçekleştirilen bu eylem, feministlerin kamusal kürtaj tartışmasını, bir kadının kendi bedeniyle ne yapacağına karar verme hakkı tartışmasına kaydırması bakımından önemliydi. Kadınların yıllar süren mücadelesi zaferle sonuçlandı ve 22 Ocak 1973’te ABD yüksek mahkemesi, kadının bir hamileliği seçme hakkının temel, anayasal bir hak olduğuna karar verdi.

 

 

Kaynak Çatlak Zemin