Üniversiteli Kadın Kolektifi Hayır hayır demektir, umut kadınların elindedir! – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Hayır hayır demektir, umut kadınların elindedir!

Bugüne kadar erkekliğe, gericiliğe ve kadın düşmanlığına karşı her daim “Hayır” diyen kadınlar olarak kadınların sorunlarına dair tek bir çözüm sunmayan, tek adam rejimi olarak önümüze sunulan anayasa değişikliğine karşı sokak sokak, kampüs kampüs “Hayır”ı büyüttük. “Tek adamın hayatlarımız hakkında karar vermesine izin vermiyoruz, hayatımızı ve özgürlüğümüzü savunuyoruz.” diyerek memleketin dört bir yanında bir araya geldik, ”Kadınlar birlikte güçlü!” dedik, sokakları özgürleştirdik. “Hayır”ın öncüleri de en yorulmaz örgütleyicileri de bizdik, “Hayır”ı ellerimizde yükselttik.

Devletin tüm imkanları tek adam anayasası için seferber edildi, “Hayır” çalışmalarına türlü türlü yasak getirildi. Yetmedi 16 Nisan günü, doğrudan YSK eliyle usulsüzlükler ve hukuksuzluklar gerçekleştirilerek bir kere daha kararlarımız hiçe sayıldı. Tüm bunlara rağmen 16 Nisan’daki sonuçlar gösterdi ki “Hayır” ne bitti ne de kaybetti. Onca baskıya, yasağa, usulsüzlüğe, hukuksuzluğa ve saldırıya rağmen halkın yarısı “Hayır” dedi.

Biliyoruz ki geçirilmeye çalışılan kürtaj yasaları da tecavüz yasası da hep bir ağızdan hayır dediğimiz için geri çekildi. Bu zamana kadar bedenlerimiz ve hayatlarımız üzerinden söylenenlere, üretilenlere “Hayır” diyerek dayanışmamızı yükselttik. Bilenler bilir, kadınların “Hayır”ı ne tek adamlığı dayatan bu referandumla başladı ne de kararlarımızı yok sayan bu sonuçlarla biter.

AKP’nin en korkulu rüyası olan kadınlar 16 Nisan’da kadın düşmanlarına hayırlı bir tokat daha attı, şimdi kadın düşmanlarına bir kez daha hatırlatmakta fayda var ki kadınların “Hayır”ı ne sandığa sığacak, ne de 16 Nisan’la sonlanacak. “Özgürlüğe varmadan, dinmeyecek isyan!” diye çıkmıştık yola, biliyoruz ki özgürlük hayırlarımızla büyüyecek. Bizler geceleri de sokakları da meydanları da terk etmeyeceğiz. Memleketin dört bir yanında kadın düşmanlarına, tek adamlara karşı kampüslerden sokaklara isyanı büyütmeye, umudu yükseltmeye devam edeceğiz! Sen de sesini, rengini, “Hayır”ını bizimkine kat, dayanışmayla umudu ellerimizde yükseltelim!