Üniversiteli Kadın Kolektifi Üniversiteli Kadın Kolektifi:”Bitmeyen “hayır”larımızla, 1 Mayıs’ta meydanlardayız!” – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Üniversiteli Kadın Kolektifi:”Bitmeyen “hayır”larımızla, 1 Mayıs’ta meydanlardayız!”

Üniversiteli Kadın Kolektifi “Bitmeyen “hayır”larımızla, 1 Mayıs’ta meydanlardayız!” diyerek kadınları 1 Mayıs’a çağırıyor

 

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin “Bitmeyen “hayır”larımızla, 1 Mayıs’ta meydanlardayız!”çağrılı metnini yayınlıyoruz:

Kampüslerde dayanışmamızla yan yana gelişlerimizden bilirsin bizi. Baba, sevgili, abi karşısında biriktirdiğimiz hayırları yurt müdüründen, rektöre değin karşımıza çıkan her şiddette daha güçlü bir şekilde haykırmamızdan bilirsin. Bizler sıra arkadaşlarınız; şiddet ve ayrımcılık karşısında elini tutanlar, uzattığın el ile güçlenenleriz.
Şimdi yıl boyunca biriktirdiğimiz dayanışmamızla tüm hayırlarımıza sahip çıkıyoruz. HAYIR’ı anlamak istemeyenlere, yalanla, hile ile görmezden gelenlere karşı inatla hayırın, hayır demek olduğunu gösteriyoruz.
Kadın cinayetlerini, tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını önlenmek bir yana bir gecede çıkarılan yasalarla tecavüzcülerin aklandığı, kadınların kazanılmış haklarına saldırıldığı günlerden dayanışmamızla, mücadelemizle çıkacağımızı biliyoruz. Sokakta, öğütlenmiş “tekme”yle karşımıza çıkan erkek şiddetinden işlediğimiz müfredatlarda yer alan cinsiyetçiliğe değin söylediğimiz her hayır bizi özgürlüğümüze bir adım daha yaklaştıracak biliyoruz. Bu yüzden hiçbir hayırımızdan vazgeçmiyoruz. Bizler kampüslerde, alanlarda hayır demeye devam ediyoruz.
Kadın düşmanları da biliyor biriktirdiğimiz hayırların gücünü. Biliyor ki, hayır dememizden o kadar korkuyor; biliyor ki, hayır diyen herkesi baskıyla, zorbalıkla sindirmeye çalışıyor.
Kentsel alanların betonlaştırıldığı, emeğin sömürüldüğü; zorba, kadın düşmanı bu iktidarın hileyle, hurdayla edindiği yetkilerle bedenlerimize, yaşamlarımıza saldırmasına izin vermiyoruz! Kadın düşmanı zorbalar karşısında ellerimizde yeşertiyoruz geleceğimizi. Şimdi geleceğimiz için biriktirdiğimiz hayırlarımızı çalanlara karşı ‘’HAYIR, kabul etmiyoruz” diyoruz ve 1 Mayıs’ta alanları dolduruyoruz.
Her gününü yaşamı savunmak adına hayırla dolduran biz kadınların hileyle hurdayla çalanlar karşısında haykıracak daha çok hayırı var.


Bitmeyen “hayır”larımızla, 1 Mayıs’ta meydanlardayız!