Üniversiteli Kadın Kolektifi Üniversiteli Kadın Kolektifi 3. Genel Kurulu yapıldı: Bitmeyen hayırlarımızla; şimdi, birlikte, el ele – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Üniversiteli Kadın Kolektifi 3. Genel Kurulu yapıldı: Bitmeyen hayırlarımızla; şimdi, birlikte, el ele

Bitmeyen HAYIR’larıyla Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin 3. Genel Kurulu’nda bir araya gelen üniversiteli kadınlar dayanışmayı ve mücadeleyi, kampüste ve sokakta nasıl büyüteceklerini tartıştı

ÜNİVERSİTELİ KADIN KOLEKTİFİ 3. GENEL KURULU SONUÇ METNİ

Üniversiteli Kadın Kolektifi olarak erkek iktidarın hayatlarımıza müdahale eden neoliberal, gerici yıkım politikalarıyla; tacizin, tecavüzün, erkek şiddetinin yükseltildiği bir dönemdeyiz. Bedenlerimiz ve yaşamlarımız üzerindeki her türlü hakkımızın hileyle, hurdayla kadın düşmanı, bir tek adama bırakılmaya çalışılmasının karşısında kadın hareketinin bu zamana dek biriktirdiği tüm HAYIR’larıyla, isyanını kampüs kampüs sokak sokak birlikte, en güçlü şekilde örgütlediği bu önemli süreçte dur durak bilmeden mücadelemize devam ediyoruz. Yeni dönemde önümüze koymamız gereken politik hattı belirlemek için Üniversiteli Kadın Kolektifi Kadın Genel Kurul’unda bir araya geldik. Üniversiteli kadınlar olarak geçirdiğimiz bu genel kurulu, geçmiş dönem değerlendirmesi ve ardından önümüze koyduğumuz politik hedeflerle birlikte coşkulu bir şekilde umudumuz ve kahkahalarımızla tamamladık.

Referandumun ardından sokağa çıkan binlerin “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” diyerek AKP-Tayyip Erdoğan diktatörlüğü karşısında konum aldığı bu süreçte, her sokağa çıkışında iktidarı içinden çıkılması zor krizlere sürükleyen hareketin öznesi olan biz kadınlar şüphesiz ki yıkıcı-kurucu taleplerimiz ve sloganlarımızla sokakta, kampüste, evde HAYIR demeye, isyan etmeye devam edeceğiz; 8 Mart’ta dünyanın dört bir yanında sokağa çıkan ve isyanını haykıran kadınların isyanıyla doldurduğumuz sokaklarda dayanışmamızdan aldığımız güçle var olmaya devam edeceğiz.

 Tüm bunlardan hareketle Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin dönem politikası aşağıdaki maddelerin ışığında şekillenecek:

  1. Hayırlarımız bitmedi! Taciz, tecavüz, kadın cinayeti ve istismarın gerici politikalarla yükseldiği bu iktidar döneminde daima hayır dedik. Yaşamlarımızın hileyle hurdayla kadın düşmanı bir tek adamın eline bırakıldığı Tayyip Erdoğan iktidarı karşısında referandum öncesinde olduğu gibi referandum sonrasında da Hayır demeye, referanduma sığmayan hayırlarımızı yükseltmeye devam edeceğiz.
  2. Özgürlük elimizde! Neoliberal yıkım politikalarıyla; faşizm ve gericilik üzerine kurulu erkek iktidarı karşısında en güçlü halkasının dayanışma olduğu, cesaret ve kararlılık üzerine kurulu, geleceği gören ve bugünün ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir kadın hareketinin iddiasıyla mücadelemize devam edeceğiz. Üniversitelerdeki ve bununla birlikte toplumdaki gerici uygulamalar karşısında laiklik mücadelesini yükselteceğiz. Ülkede var olan ve özelinde kampüslerimizde ÖGB, polis, rektör, dekan vb. şeklinde karşımıza çıkan baskı aygıtları karşısında ise duruşumuz net; özgürlükten yana.
  3. Kadınların HAYIR’ı yargılanamaz! İzmir’de HAYIR’ın sesini yükselttiği için tutuklanan Emine ile kadınların hayırı da tutuklanmaya çalışılmıştır. Kadınların hayırının yargılanmasına izin vermeyeceğiz! Bitmeyen hayırlarımızla Emine’nin sesini tüm kampüslerimizde yükselteceğiz. Emine’yi alacağız!
  4. Kadın, kadını dinler! Dolu dolu geçecek bir yaz dönemi bizleri beklemektedir. Birbirimizi dinlediğimiz, dayanışmayı büyüttüğümüz, karın ağrılarımızı döküp, feminizmi ve feminist politikayı tartıştığımız alanlar yaratma hedefini önümüze koyduk.

 

Hayırlarımız sokaklarda, kampüslerde birlikte ördüğümüz mücadeleyle ve dayanışmayla şimdi daha güçlü. Kadınlar birlikte güçlü! Birlikte baharın uyanışına hep beraber selam çakacak, umudun sesini daha yüksekten haykıracağız; bitmeyen hayırlarımız mühürsüz iktidarınızı yenecek!

1 Yorum Var