Üniversiteli Kadın Kolektifi KTÜ ÜKK: Ne bizlere dayatılan kadın plajlarını ne de pembe taksileri kabul ediyoruz! – Üniversiteli Kadın Kolektifi

KTÜ ÜKK: Ne bizlere dayatılan kadın plajlarını ne de pembe taksileri kabul ediyoruz!

Karadeniz Teknik Üniversitesi Üniversiteli Kadın Kolektifi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin yakında hizmete açacağı “kadın plajını” kabul etmediklerini ve karşısında olduklarını açıkladı

28 Haziran Çarşamba günü Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzonlu kadınların talebi doğrultusunda sadece kadınlara hizmet verecek bir plajın inşaat sürecinin tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. Sürmene ilçesinin Aşağı Çavuşlu Mahallesi’nde 150 metrelik sahil boyunca inşa edilmekte olan kadınlar plajı için çalışmalar büyük oranda tamamlandı; şezlong alanları oluşturuldu ve düzenleme çalışmaları yapıldı. Söz konusu alanın etrafı panellerle çevrilmesinin ardından plaj hizmete sokulacak. Sadece kadınlara hizmet verecek olan plaj, Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilecek.Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’da böyle bir alana ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Trabzonlu kadınların talebi karşısında çalışmalara başladıklarını söyleyen Gümrükçüoğlu, “Trabzon halkının kamusal taleplerini yerine getirmeye her zaman özel önem veriyoruz. Deniz şehri olan Trabzon’umuzda sadece kadınlara hizmet eden bir plajın bulunmaması önemli bir eksiklikti.” şeklinde açıklamada bulundu.
Şimdi Belediye Başkanı’na soruyoruz:TÜİK 2017 Mart ayı işgücü istatistiklerine göre Türkiye’de toplam işsizlik oranı yüzde 11.7 iken; kadınlarda işsizlik oranı yüzde 14.7’dir.İşsizlik oranın en yoğun yaşandığı aynı zamanda halkın geçim kaynağının sınırlı ve niteliksiz olduğu Trabzon kentinde, halkın kamusal taleplerini yerine getirmeye özen gösterdiğini söyleyen Gümrükçüoğlu neden halkın öncelikli talebi olan işsizliğe çare bulmazken; gericiliğin had safhaya ulaştığı kentte önemli bir eksiklikmiş gibi kadınlara ayrı bir plaj için çalışmalarını hızlı bir şekilde gerçekleşti.Ya da yıllardır yaşanan taciz vakalarının yaşandığı ve kadınların işlek olarak kullandıkları bölgeler kadınların şikayetlerine rağmen ışıklandırılmadı.
Bunun sebebi gayet açıktır.Yapılan plaj tıpkı kadınların yaşadığı taciz ve tecavüz olaylarına karşı sözde önlem almak amaçlı yapılan aslında biz kadınları kamusal alandan soyutlayan, ötekileştiren pembe taksiyle aynı zihniyettedir.Ne Gümrükçüoğlu’nun ne pembe taksi uygulamasını gerçekleştirenlerin ne de ayrı plaj inşaa edenlerin kadınları düşündükleri yoktur. Bilakis kadınları toplumdan soyutlayarak, gerici ve kadın düşmanı polikaları üreten kendileridir.Ama biz kadınlar ne bizlere dayattığınız plajları ne de pembe taksi uygularını kabul etmiyoruz.Alışın sokakta,evde, işyerinde okulda her yerdeyiz.Hayatlarımız üzerinde kararları ancak biz veririz!

1 Yorum Var