Üniversiteli Kadın Kolektifi O yasa meclisten çekilene dek dinmeyecek isyanımız! – Üniversiteli Kadın Kolektifi

O yasa meclisten çekilene dek dinmeyecek isyanımız!

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin müftülük yasası ve boşanma komisyonu raporunun mecliste görüşülmesine dair açıklaması:

Biz kadınlar için eşitsiz bir hayatı garantileyen, kazanılmış haklarımızı ortadan kaldırmaya kalkışan yasa tasarısını tanımıyoruz diyerek önce Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkıp isyanımızı haykırırken, ertesi gün de Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlarla meclis önünde bu yasalar böyle geçmez diye haykırdık. Bir sonraki gün AKP “hayır” seslerimizin yankılandığı Meclis’in gündemine apar topar yasa tasarısını getirdi. Gündeme geldiği anda biz kadınların sesinden, isyanından öyle korktular ki yasa tasarısı bir alt komisyona gönderildi. Tecavüz AKlama yasasında da olduğu gibi AKP, kadınlar karşısında bir geri adım daha atmak zorunda kaldı. AKP’nin din temelli bir toplum inşa sürecini hızlandıran hamlelerinden biri olan Müftülük yasası ile beraber, kazanılmış haklarımız saldırı altına alınıyor.
Daha önce gündeme gelen ve kadınların isyanıyla meclise getirilemeyen Boşanma (Önlenmesi) Komisyonu’nun raporu da bugün AKP’nin hala bir umut fırsatçı aklıyla mecliste görüşülmeye başlandı. Erkek şiddetinin önünü açan, cinsel istismara maruz kalan çocukları tecavüzcülerle evlendiren bu rapora karşı hayırlarımızı daha önceden de haykırmıştık. Tecavüzü aklama yasasında da, müftülük yasasında da olduğu gibi boşanma komisyonunu da kabul etmiyoruz.

AKP geri adım atmış olsa da bu yasa tasarısının alt komisyona alınması yetmez, o yasa tamamen kaldırılacak.
Yaşamlarımıza müdahale eden, haklarımıza saldıran yasaları gündeme getiren erkek zihniyete, Tecavüz AKlama yasasını nasıl geri çektiklerini yeniden hatırlatıyoruz. Danışma merkezi olarak gösterilen üniversitenin kadın düşmanı yasa tasarılarına rızası yok. Kadın düşmanı yasalarınız sizin, üniversiteler bizim.
O yasa meclisten çekilene dek dinmeyecek isyanımız.