Üniversiteli Kadın Kolektifi Anaokulları Müftülüklere emanet ediliyor – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Anaokulları Müftülüklere emanet ediliyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim alanında dini vakıflarla gerçekleştirdiği protokollerin ardından İl Milli Eğitim Müdürlükleri, yeni öğretim döneminde Türkiye’nin dört bir yanında müftülüklerle protokol imzalamaya hız verdi. MEB, il il müftülüklerle protokol imzalayarak zorunlu din dersi 4. Sınıfta iken bu protokollerle bu derslerin seviyesi 4 yaşına indi.

Son olarak Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük arasında imzalanan protokolle, okul kapıları din görevlilerine sonuna kadar açıldı. Protokolle, okulöncesi ve ilkokullarda kayıtlı çocuklara değerler eğitimi ve din eğitimi çalışmalarının yapılması amaçlandı. Ayrıca, “öğrencilerin manevi ve kültürel gelişmeleri hedeflenmektedir” denilerek protokolün kapsamı genişletildi. Müftülüklerin vereceği eğitimin, zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersi dışında kalan anaokulu, ilkokul 2 ve 3. sınıfları da kapsıyor.

Protokolle anasınıflarında haftada 6 saat, 2. Ve 3. Sınıflarda ise her sınıfta serbest etkinlik saatlerinde haftada 2 saat olacak şekilde program yapılmasında anlaşma sağlandı. Okullarda din eğitiminde kullanılacak materyaller, etkinliklerin hazırlanması ve öğretim programları müftülüğün denetimi altında olacak. Aynı zamanda bu protokolde çocukların   “gezi” adı altında camiye götürüleceği de yer aldı. Kuran eğitimine katılan öğrencilere kazanımlar doğrultusunda okul müdürlüklerince de ödül verilmesi kararlaştırıldı.

 

Toplumun her alanını diyanete bağlamaya çalışan AKP eğitim alanını da bu protokollerle sağlamaya çalışıyor. 40 çocuğun istismara uğradığı Ensar’ı meşrulaştıran, kuran kurslarında, cemaat yurtlarında tacizin tecavüzün  ve çocuk istismarının üzerini kapatmaya çalışanlar bu seferde anaokullarını da müftülüklere bağlayarak cemaatleri anaokullarına sokmaya çalışıyor.