Üniversiteli Kadın Kolektifi Ege Üniversitesi’nden Zülal’i unutmayan kadınlara soruşturma – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Ege Üniversitesi’nden Zülal’i unutmayan kadınlara soruşturma

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi Zülal’in erkek şiddeti ile katledişinin ardından sıra arkadaşlarını unutmayan ve “Kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız!” diyerek üniversitede anma yapan kadınlara Ege Üniversitesi yönetimi tarafından soruşturma başlatıldı

Ege Üniversitesi öğrencisi Zülal, erkek şiddeti tarafından katledildi. Zülal’in katledişinin ardından katledilen kadınları “münferit” olarak gören medya “barda tanışmışlardı, alkollülerdi” gibi söylemler ile kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalıştı. Zülal’in sıra arkadaşları, hocaları ve tüm üniversiteli kadınlar tek ses oldu. “Kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız!” dedi.

20 Aralık 2017 tarihinde Edebiyat Fakültesi ara bahçede gerçekleşecek olan anmaya Edebiyat Fakültesi dekanlığı, anmanın çok kalabalık olduğunu, üniversitenin bu tür bir anmayı kaldıramayacağını söyleyerek engellemeye çalıştı. Edebiyat Fakültesi dekan vekili, Zülal’i anmak isteyen kadınlar ile aynı acıyı paylaştığını söylerken Zülal’in adını anma için orada olan kadınlara sordu. Polis ve özel güvenlik tehdine, engelleme çabalarına karşı Zülal’in arkadaşları, “Bir kadını daha kaybetmeyeceğiz, kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız!” diyerek anma gerçekleştirdi.

Ege Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanan Necdet Budak, her fırsatta “öğrenci dostu” gibi göstermeye çalışıyor. Sarayın atadığı rektör Budak, üniversitenin öğrencisi olan Zülal’in anılmasına dahi tahammül edemiyor. Dekan vekili Zülal’in adını anma sırasında adını sorarken  Zülal’i ve tüm katledilen kadınların isyanını oraya taşıyan kadınların acısı da öfkesi de bir olamaz. Zülal’i andığı için üniversiteli kadınlara açılan soruşturma için kadınlar, 12 Ocak 2018 Cuma günü ifadeye çağrıldı. Zülal, arkadaşlarının “Maviş”i, Ege Üniversitesi amfilerinde, ara bahçede, kampüsün duvarlarında yaşayacak. Soruşturmalar, cezalar ile katledilen kadınları unutturamazsınız.