Üniversiteli Kadın Kolektifi Üniversiteli kadınların isyanına yandaş rektörden soruşturma – Üniversiteli Kadın Kolektifi

Üniversiteli kadınların isyanına yandaş rektörden soruşturma

Çukurova Üniversitesi Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden kadınlar, 22 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Eylem ve Meziyet için dayanışma çağrısında bulundular ve İletişim Fakültesi’nde Meziyet’in yazısını okudular. Gerici ve yandaş rektörlere karşı kadın dayanışmasını büyüten üniversiteli kadınlara, “Üniversitenin adını sosyal medyada örgüt hesaplarında paylaşma” bahanesiyle Rektörlük soruşturma açtı.

 

Okunan yazının tam metni şu şekilde ;
“Bir şeyler oluyor etrafta, arkadan gelen sesler var,bu sesler tanıdık,yaklaşan bu sesler kadınların isyanının ayak sesleri,kadınların isyan ateşinin yaktığı gemilerden gelen sesler. Bu seslerden çıkan üç şey var;isyan, sokak,dayanışma. Bu seslere tanık olmak için uzaklara gitmeye gerek yok. Yanı başına bakmak yeterli çünkü kadın dayanışması her yerde, isyan her yerde.”

 

 

 

 

 

Çukurova Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin soruşturmalara yönelik açıklaması şu şekilde:

Bizler üniversiteli kadınlar olarak yaşamlarımızın her alanında TekAdamlara karşı hayatımızı savunuyoruz. Kimsenin sokağa çıkmadığı/çıkmaya cesaret edemediği dönemde OHAL’i, yasaklamaları delerek sokakları mora boyayıp, üniversitelerinde yandaş rektörlere, dinci gericiliğe, tacize karşı feminist laiklik bayrağını sallandırıp, cinsel istismar olaylarında gözaltılara karşı durup, müftülüğü mora boyayıp, “Kadın Hükmünde Kararname” ile Diyanet’i kapatan kadınlarız. Kampüslerden sokaklara özgürlüğe varmadan dinmeyecek isyan şiarıyla Tek Adam’ın inşa etmeye çalıştığı diktatörlüğün tam olarak karşısında yer alan kadınlar olarak tekrar söylüyoruz; yaklaşan kadınların isyanının ayak sesidir soruşturmalarınızla kadınları susturamazsınız! Kadınlar ne tek adama ne de yandaş rektörlere biat etmeyecektir! Yaşamın ta kendisiyiz, birlikte mücadelemizle güçlüyüz!