Üniversiteli Kadın Kolektifi 100 Kadın 100 Replik ile sahnede: Yüzlerce yıldır bitmedi bu mücadele! – Üniversiteli Kadın Kolektifi

100 Kadın 100 Replik ile sahnede: Yüzlerce yıldır bitmedi bu mücadele!

İstanbul’da Kenter Tiyatrosu’nda bir araya gelen kadınlar, farklı farklı yazarlardan 100 replik okuyarak sahneyi mor isyanlarıyla doldurdular

18 Mart’ta Mecliste yapılan Çanakkale Anma etkinliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman kadınların sahneye çıkmasını engellemişti. Devlet Tiyatroları’nın üç gün provasını yaptığı gösteriye bir saat kala kadın oyunculara sahneye çıkamayacakları söylendi. Erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada kadınlar,  konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

Bu olay üzerine kadın düşmanı İsmail Kahraman’a tepkiler çığ gibi yağdı. En son bugün 2 Nisan Pazartesi günü kadınlar Oyuncular Sendikası’nın çağrısıyla Kenter Tiyatrosu’nda “Yüzlerce yıldır bitmedi bu mücadele” diyerek bir araya geldi.

Açılışı yapmak için söz alan Oyuncu Tilbe Saran şu ifadeleri kullandı:

Bugün bir araya gelmemiz çok kıymetli. Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaşanan  kadın oyuncu yasağını hiçbirimiz kabul etmiyoruz. Türkiye halklarının iradesini temsil etmesi gereken Meclis’te uygulanan sahne yasağının toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en cüretkar örneği olarak görüyoruz. Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı, siyasi bakışı ne olursa olsun bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimizi Afife Jale’den Meclis’teki varlığımız yüzyıllık kadın mücadelesinden geliyor. Bunu tekrar hatırlatmak için şu an sahnedeyiz. Varlığımız tüm hafızalara kazınıncaya dek mücadelemize devam edeceğiz. Her zaman sahnede olacağız. Bugün yüzlerce yazarın elinden 100 replik okuyacağız.

Yüzlerce replikte mücadeleyi vurgulayan kadınların repliklerinden bir kısım:

Yüzlerce yıldır bitmedi bu mücadele,
Yüzlerce yıldır hep öteki olduk kelimelerde,
Yüz yüze geliyoruz her defasında kadın olmanın ağırlığıyla,
Yüzlerce sorular soruyoruz var olabilmek adına
Yüzlerce doğuruyoruz da anlatamıyoruz derdimizi bizden olana
Yüz kere ölüyoruz, yine de yaşıyoruz bir solukta.
Yüz kadın yüz replik yüzlerce yazarın dilinden sahnede, hep birlikte.

Kadınlar “Hem sahnede, hem sokakta, her yerdeyiz bir aradayız” diyerek repliklerini sonlandırdı.