Üniversiteli Kadın Kolektifi KTÜ’de “kadın ve çocuk düşmanlığını durduracağız” diyen 23 üniversiteli kadına soruşturma – Üniversiteli Kadın Kolektifi

KTÜ’de “kadın ve çocuk düşmanlığını durduracağız” diyen 23 üniversiteli kadına soruşturma

Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörlüğü “Kadın ve çocuk düşmanlarını durduracağız” diyen 23 üniversiteli kadına soruşturma başlattı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsünde “Yaşamın Ta Kendisiyiz! Kadın ve Çocuk Düşmanlığını Durduracağız” diyerek üniversiteli kadınlar yan yana geldi. Üniversiteli kadınlar, yağmura rağmen “Yaşamlarımızı savunuyoruz, yaşamakta ısrarcıyız” diyerek kampüsün dört bir yanında isyanını haykırdı. Üniversiteli kadınlar hep bir ağızdan şarkılar söyleyerek coşkulu bir yürüyüş  gerçekleştirdi. 8 Mart’ta kampüslerden kent meydanlarına isyanını taşıyan kadınlar 14 Mart günü Eğitim Kampüsünde “Çocuk İstismarına Dur De” diyerek yaka kartlarını dağıttı. Ardından kadınların yan yana gelip birlikte vakit geçirebilecekleri bir alan olan “Mor Nokta’da” horonlarla, halaylarla bir araya geldi.

Üniversiteli kadınların, meydanı olan “Kadın Meydanı”nda kadınların şarkılarına, kahkahalarına tahammül edemeyen üniversiteden kadın ve çocuk düşmanlığına karşı yükselen sese KTÜ rektörlüğü tahammül edemedi. Çocuk istismarına karşı bir araya gelen 23 üniversiteli kadına KTÜ Rektörlüğü tarafından  soruşturma açıldı. Açılan soruşturmada “8 Mart günü yapılan yürüyüşe katılmak ve 14 Mart günü Mor Nokta’da bulunma” gerekçe olarak gösterildi.

Açılan soruşturmaların ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi Üniversiteli Kadın Kolektifi KTÜ rektörlüğüne soruyor:

“KTÜ rektörlüğüne sormak istiyoruz: Dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde suç sayılmayan 8 Mart etkinlikleri KTÜ’de ne zamandır suç sayılmaya başlandı ? Peki üniversite içerisinde gerçekleştirilecek olan eylemlerin yasak olduğuna ya da izin alınmasına gerek olduğu kararı neden üniversite öğrencileri ile şimdiye kadar paylaşılmadı? Kadınların bir araya gelmesini, yaşamlarını savunmasını ve özgürlük istemesini neden yasaklamaya çalışıyorsunuz? Kadınların bir araya gelerek var etmeye çalıştığı alanları neden yok etmeye çalışılıyor? Biz sizin kadın düşmanlığınızı mecliste oynanacak tiyatro oyununa 1 saat kala kadınları sahneye çıkarmayan meclis başkanı İsmail Kahraman’ı üniversitede ağırlamanızdan biliyoruz. Biz sizi kadın düşmanı İsmail Kahraman’ı üniversiteden kovduğumuz için açtığınız soruşturmadan tanıyoruz. Bu soruların yanıtlarını veremeyeceğinizi biliyoruz çünkü sizler 8 Mart yürüyüşüne katılan üniversiteli kadınları korkutup sindireceğini düşünen kadın düşmanlarısınız. Ve bizler de üniversiteli kadınlar olarak 8 Mart’ta söylediğimiz gibi bir kez daha sizlere sesleniyoruz: 1857 yılından bu yana her yıl dünyanın dört bir yanında, kadınların sokaklara çıktığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde üniversiteli kadınlar olarak bizler de sınıflardan kampüslere, sokaklara taştık. Her gün baskının, şiddetin, tacizin, tecavüzün, mobbingin ve ayrımcılığın bin bir yüzüyle karşı karşıya kalan kadınların, yaşamın her alanında verdikleri var olma mücadelesinin en coşkulu ve cesur sembolü olan 8 Mart’ta yerlerimizi aldık. Yıllardır kampüste yaşamlarımızı, haklarımızı savunmak; tacize, tecavüze, çocuk istismarına dur demek için yürüdük ve yürümeye devam edeceğiz. Meşruluğu sorgulanamaz bugünde aynı zamanda yasal hakkımız da olan yürüyüşü sebep göstererek bizlerin sesini kısamazsınız. Tacize, tecavüze, çocuk istismarına karşı bir araya gelmek, tüm bunlara karşı harekete geçmek suç değildir! Biz sizin kadın düşmanlığınızı mecliste oynanacak tiyatro oyununa 1 saat kala kadınları sahneye çıkarmayan meclis başkanı İsmail Kahraman’ı üniversitede ağırlamanızdan biliyoruz. Biz sizi kadın düşmanı İsmail Kahraman’ı üniversiteden kovduğumuz için açtığınız soruşturmadan tanıyoruz Bizler üniversiteli kadınlar olarak yaşamın ta kendisiyiz; evde, sokakta, amfide, her alanda var olmaya, sesimizi yükseltip kadınlarla birlikte hayatımızı, haklarımızı ve hayallerimizi alana kadar yan yana gelmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz!”